Select State
Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH
Latest News

Under 17 and Under 18 Talent Recognition List

Tuesday, 10 July 2018 | Lara Tamsett

Views

8477

Athletics Australia is today pleased to announce the names of the athletes who have made the Under 17 and Under 18 talent recognition list for 2018. The two groups, brimming with talent, are part of our next generation of athletes with the potential to represent Australia in future senior athletics teams. 

The athletes are now on the development pathway for talented teenagers in the sport, managed by Athletics Australia’s Junior High Performance team. We also recognise and thank the hard working coaches who teach and guide this talented group of athletes.

To kick start this exciting new initiative we are fortunate to have a tremendous group of 107 talented athletes emerging from the junior ranks. Athletics Australia’s National Junior Coaching Co-ordinator, Paul Pearce was delighted with this new group of athletes and has high hopes they will continue to develop.

“These young athletes have shown solid potential over the 2017/18 season in their events. It’s a credit to them and their Personal Coaches. We look forward to each of them taking steps to refine, develop and enhance themselves as well rounded athletes.”

“We hope we’ll see these athletes progress onto a Senior National team one day – they are 2024 Paris Potential if they keep putting in the hard work.”

Whilst some athletes have shown their talent early such as Keely Small -Commonwealth Games 800m representative, Perth hurdler Sophie White, who in March equalled Sally Pearson’s national under-18 100m hurdles record, Sasha Zhoya with his extraordinary PBs in the sprints, hurdles and pole vault and World U20 Championships bound Talosaga Kia (discus) there are over 100 other athletes who can develop into our next stars of the future. With event groups having different development timelines, we can see so much to be excited about.

It is great to see current Commonwealth Games team members, Matt Denny and Kim Mulhall, assisting the next generation, each coaching an athlete on the squad.

For more information about the program http://www.athletics.com.au/High-Performance/Able-Bodied/Junior-High-Performance

Event Group Age Athlete State Gender Coach #1 Coach #2
First Name Last Name First Name Last Name First Name Last Name
High Jump U17 Roman Anastasios VIC Male Sandro Bisetto
Distance U17 Angus Beer NSW Male Dani Andres
Walks U17 Emma Blanch NSW Female Jock Campbell Ray/Nicolle Russell/Challinor
Multis U17 Amy Brice QLD Female Bec Brice
Hammer Throw U17 Aliyah Canepa VIC Female Fernando Canepa
High Jump U17 Michael Christie WA Male Nenad Peisker
Multis U17 Sophia Cibei NSW Female Michelle Douglas Ray/Danielle Russell/Clarke
Distance U17 Sam Clifford TAS Male Gary Armstrong
Shot/Discus U17 Oliver Courtnay VIC Male Kim Mulhall Matt Courtnay
Hammer Throw U17 Zoe Cunningham VIC Female Lachlan Freestone
Pole Vault U17 Eddie Debenham SA Male Miriam Doyle
Multis U17 Colby Eddowes ACT Male Mike Barber
Horizontal Jumps U17 Emilaya Ellis SA Female Sharon Ward
Distance U17 Imogen Gardiner NSW Female Deb Walsham
Multis U17 Liam Gilbert QLD Male Brendan Peeters
Pole Vault U17 Olivia Gross VIC Female Hamish Nelson Joe Gulli
Multis U17 Paul Haasbroek VIC Male Steve Cain
Walks U17 Caitlin Hannigan QLD Female David Smith
Hurdles U17 Riley Hemsworth NSW Male Cathy Walsh
Sprints U17 Reece Holder QLD Male Sharon Dale
Hammer Throw U17 Rachel Hosie TAS Female Evan Peacock
Shot/Discus U17 Mason Hughes QLD Male Justin Anlezark
High Jump U17 Dylan James WA Male Nenad Peisker
Horizontal Jumps U17 Dylan James WA Male Nenad Peisker
Distance U17 Jaco Jansen van Rensburg WA Male Suzi Graves
Horizontal Jumps U17 Joshua Jones WA Male No Coach
Shot/Discus U17 Felila Kia QLD Female Michael Moore
Sprints U17 Felix Long NSW Male
Javelin Throw U17 Jasmin Lockwood NSW Female Ray Russell
Pole Vault U17 Lachlan MacNeill WA Male Paul Burgess
Walks U17 Nelson McCutcheon QLD Male Tony McCutcheon
Horizontal Jumps U17 Charlotte McGill NSW Female Lyn Jacenko
Walks U17 Jack McGinniskin NSW Male Frank Overton
Distance U17 Nikita Moore QLD Female Lizel Moore John Davis
High Jump U17 Elizabeth Moss QLD Female Eric Brown
Horizontal Jumps U17 Godfrey Okerenyang NSW Male
Hammer Throw U17 Alysha Pearson NSW Female Breanne Clement Karyne Di Marco
Walks U17 Alanna Peart VIC Female Wayne Peart
Hurdles U17 Catherine Porter WA Female Lyn Foreman
Hurdles U17 Lily Pree WA Female Ryan Purcell
Pole Vault U17 Ethan Princena-White NSW Male Zsuszanna Olgyay-Szabo
Sprints U17 Ella Randazzo NSW Female Jacinta Doyle
Horizontal Jumps U17 Mietta Russell VIC Female Lloyd Knight
Sprints U17 Mietta Russell VIC Female Lloyd Knight
Distance U17 Harry Sharp VIC Male Neville Down
Shot/Discus U17 Sally Shokry NSW Female Denis Knowles
Shot/Discus U17 Lyvante Su'emai QLD Female Junior Su'emai
High Jump U17 Jonathan Titmarsh NSW Male Michael Hamlyn-Harris
High Jump U17 Rosie Tozer NSW Female Michael Hamlyn-Harris
Shot/Discus U17 Leia Varley VIC Female Kim Mulhall Nichole Varley
Hammer Throw U17 Ben Voogd VIC Male Gus Puopolo
Multis U17 Madison Wells QLD Female Bailey Pashley
Sprints U17 Stephanie Welsh QLD Female Peter Roodveldt
Hurdles U17 Sophie White WA Female Lyn Foreman
Distance U17 Ella Wooldridge NSW Female Guy Creber
Walks U18 Mitchell Baker ACT Male Mark Worrall
Sprints U18 Keegan Bell NSW Male Mike Hurst
Shot/Discus U18 Declan Carman VIC Male Terry Carman
Multis U18 Chantelle Chippindall QLD Female Alison Chippindall
Hammer Throw U18 Tristan Churchward QLD Male Matt Denny
High Jump U18 Angus Clark NSW Male Danielle Clark Andrew Murphy
Pole Vault U18 Raphaela Corney TAS Female James Fitzpatrick
Horizontal Jumps U18 Joshua Cowley QLD Male Stacey Taurima
Horizontal Jumps U18 Samantha Dale NSW Female John Sharp
Hammer Throw U18 Julia Direen TAS Female Evan Peacock
Pole Vault U18 Jack Downey SA Male Kym Simons
Sprints U18 Caitlyn Ferrier NSW Female Marilyn Pearson
Hurdles U18 Mark Fokas NSW Male Natasha Stenberg
Distance U18 Jaylah Hancock-Cameron NSW Female Andae Kalemusic
Walks U18 Rebecca Henderson VIC Female Simon Baker
Pole Vault U18 Riley Higgins QLD Male Ray Boyd
Distance U18 Jamie Hiscock QLD Female Ben Norton
Pole Vault U18 Lily Holloway TAS Female James Fitzpatrick
Hammer Throw U18 Elliott Housden QLD Male Desmond Davis
Shot/Discus U18 Jesse Iese SA Male Keneti Iese
Distance U18 MJ Jansen van Rensburg WA Male Suzi Graves
Multis U18 Desi Johnson QLD Female Antony Drinkwater-Newman
Shot/Discus U18 Talosaga Kia QLD Female Michael Moore
Horizontal Jumps U18 Jotham Kuku VIC Male Kylie Smith Stuart McCauley
Multis U18 Jessica Mackenzie VIC Female Steve Cain
Horizontal Jumps U18 Annie McGuire QLD Female Bailey Pashley
High Jump U18 Oscar Miers QLD Male Gary Bourne
Horizontal Jumps U18 Connor Murphy NSW Male Andrew Murphy
Hammer Throw U18 Brendon Neich NSW Male Breanne Clement Karyne Di Marco
Sprints U18 Edward Nketia QLD Male Gus Nketia
Sprints U18 Godwin Opoku-Mensah NSW Male Dan Suchy
Walks U18 Jemma Peart VIC Female Wayne Peart
Sprints U18 Rose Pittman SA Female Peter Dean Nik Hagicostas
Sprints U18 Monique Quirk NSW Female Renay Parkinson
Horizontal Jumps U18 Stefan Rajakovic WA Male Peter Rajakovic
Sprints U18 Stefan Rajakovic WA Male Peter Rajakovic
Hurdles U18 Isabella Reeves WA Female Ryan Purcell
High Jump U18 Bailey Reimers WA Male Nenad Peisker
Multis U18 Sebastian Reyneke VIC Male Steve Cain
Pole Vault U18 Sebastian Reyneke VIC Male Steve Cain
Hurdles U18 Aiden Saluni-Kettle VIC Male Peter Benifer
Pole Vault U18 Nickolai Simmons NSW Male Zsuzsanna Olgyay-Szabo
Hammer Throw U18 Isabella Simonelli VIC Female Steve Cain
Distance U18 Keely Small ACT Female Philo Saunders
Distance U18 Melany Smart WA Female Suzi Graves
High Jump U18 Kurtis Smith QLD Male Annette Rice
High Jump U18 Bella Stewart NSW Female Matt Horsnell
Walks U18 Oscar Tebbutt NSW Male Frank Overton
Multis U18 Cooper Thomson NSW Male Mel Mustapic
Hurdles U18 Thomas Throssell WA Male Lyn Foreman
Hammer Throw U18 Rochelle Vidler QLD Female Michael Moore
Distance U18 Anthony Vlatko NSW Male Ken Green
Pole Vault U18 Anastasia Williams NSW Female Glenn Williams
Sprints U18 Kaitlyn Wilson WA Female Bruce Cornish
Distance U18 Abbey Caldwell VIC Female Gavin Burren
Distance U18 Lara Crouch QLD Female Jayden Russ
Sprints U18 Mia Gross VIC Female Joe Gulli
Javelin Throw U18 Alexandra Roberts QLD Female Brett Green
Distance U18 Luke Young NSW Male Jason Maxwell
Multis U18 Simon Yung ACT Male Mike Barber
Pole Vault U18 Simon Yung ACT Male Mike Barber
Sprints U18 Sasha Zhoya WA Male Jason Moyle Bunn
Hurdles U18 Sasha Zhoya WA Male Lindsay Bunn
Pole Vault U18 Sasha Zhoya WA Male Alex Parnov

 

Athletics Australia
Athletics House
Level 2, 31 Aughtie Drive
Albert Park  VIC 3206

P +61 3 8646 4550
F +61 3 8646 4560
E athletics@athletics.org.au