Select State
Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH

 

 

 

Day 1
Saturday August 05 (AEST)
Session 1 - Evening (London)
LONDON AEST EVENT AUSTRALIANS
19:00 (Aug 4) 4:00 M 100m Prelim Rd
19:20 (Aug 4) 4:20 M Discus Throw Qual Group A Mitchell Cooper 28th - 57.26m
19:30 (Aug 4) 4:30 M Long Jump Qual Fabrice Lapierre 12th - 7.91m q
Henry Frayne 14th - 7.88m
19:35 (Aug 4) 4:35 W 1500m Heats Zoe Buckman 9th heat 1 (17th overall) - 4:05.44 q
Georgia Griffith 11th heat 3 (27th overall) - 4:08.99
Linden Hall 9th heat 2 (33rd overall) - 4:10.51
19:45 (Aug 4) 4:45 W Pole Vault Qual Liz Parnov 15th - 4.35m
20:20 (Aug 4) 5:20 M 100m Heats
20:45 (Aug 4) 5:45 M Discus Throw Qual Group B Benn Harradine 21st - 60.95m
21:20 (Aug 4) 6:20 M 10,000m Final Patrick Tiernan 22nd - 29:23.72
Day 2
Saturday August 05 (AEST)
Session 2 - Morning (London)
LONDON AEST EVENT AUSTRALIANS
10:00 19:00 M Shot Put Qual Damien Birkinhead 20th - 19.90m
10:05 19:05 W 100m Hurdles Heptathlon
10:35 19:35 W Hammer Throw Qual Group A
10:45 19:45 M 400m Heats Steven Solomon 7th heat 2 (38th overall) - 46.27
11:00 20:00 W Triple Jump Qual
11:30 20:30 W High Jump Heptathlon
11:45 20:45 W 100m Heats
12:05 21:05 W Hammer Throw Qual Group B
12:45 21:45 M 800m Heats Peter Bol 7th heat 4 (38th overall) - 1:49.65
Sunday August 06 (AEST)
Session 3 - Evening (London)
LONDON AEST EVENT AUSTRALIANS
19:00 (Aug 5) 4:00 W Shot Put Heptathlon
19:05 (Aug 5) 4:05 M 100m Semi-Finals
19:25 (Aug 5) 4:25 M Discus Throw Final
19:35 (Aug 5) 4:35 W 1500m Semi-Finals Zoe Buckman 8th semi 1 (14th overall) - 4:05.93
20:05 (Aug 5) 5:05 M Long Jump Final Fabrice Lapierre 11th - 7.93m (+0.6)
20:10 (Aug 5) 5:10 W 10,000m Final Eloise Wellings 22nd - 32:26.31 SB
Madeline Hills 26th - 32:48.57
21:00 (Aug 5) 6:00 W 200m Heptathlon
21:45 (Aug 5) 6:45 M 100m Final
DAY 3
Sunday August 06 (AEST)
Session 4 - Morning (London)
LONDON AEST EVENT AUSTRALIANS
10:00 19:00 W Long Jump Heptathlon
10:05 19:05 M 3000m Steeplechase Heats Stewart McSweyn 14th heat 3 (40th overall) - 8:47.53
10:40 19:40 M Pole Vault Qual Kurtis Marschall =11th - 5.60m q
10:55 19:55 M Marathon Final Jack Colreavy 45th - 2:21:44
Brad Milosevic 60th - 2:25.14
Josh Harris DNF
11:05 20:05 M 400m Hurdles Heats
11:45 20:45 W Javelin Throw Heptathlon Group A
11:55 20:55 W 400m Heats Morgan Mitchell 5th heat 5 (26th overall) - 52.22
13:00 22:00 W Javelin Throw Heptathlon Group B
13:15 22:15 M 110m Hurdles Heats Nicholas Hough 5th heat 5 (27th overall) - 13.61 (+0.6)
14:00 23:00 W Marathon Final Jess Trengove 9th - 2:28.59
Sinead Diver 20th - 2:33.26
Milly Clark 24th - 2:35:27 SB
Monday August 07 (AEST)
Session 5 - Evening (London)
LONDON AEST EVENT AUSTRALIANS
19:00 (Aug 6) 4:00 W Pole Vault Final
19:05 (Aug 6) 4:05 W Javelin Throw Qual Group AKelsey-Lee Roberts 7th - 63.70 Q
19:10 (Aug 6) 4:10 W 100m Semi-Finals
19:40 (Aug 6) 4:40 M 400m Semi-Finals
20:10 (Aug 6) 5:10 M 110m Hurdles Semi-Finals
20:30 (Aug 6) 5:30 W Javelin Throw Qual Group B Kathryn Mitchell 25th - 57.42
20:35 (Aug 6) 5:35 M Shot Put Final
20:40 (Aug 6) 5:40 W 800m Heptathlon
21:15 (Aug 6) 6:15 M 800m Semi-Finals
21:50 (Aug 6) 6:50 W 100m Final
DAY 4
Tuesday August 08 (AEST)
Session 6 - Evening (London)
LONDON AEST EVENT AUSTRALIANS
18:30 (Aug 7) 3:30 M 200m Heats
18:35 (Aug 7) 3:35 M Triple Jump Qual
19:00 (Aug 7) 4:00 W Hammer Throw Final
19:30 (Aug 7) 4:30 W 400m Hurdles Heats Lauren Wells 7th heat 1 (25th overall) - 56.49
20:20 (Aug 7) 5:20 M 400m Hurdles Semi-Finals
20:25 (Aug 7) 5:25 W Triple Jump Final
20:55 (Aug 7) 5:55 W 400m Semi-Finals
21:30 (Aug 7) 6:30 M 110m Hurdles Final
21:50 (Aug 7) 6:50 W 1500m Final
DaY 5
Wednesday August 09 (AEST)
Session 7 - Evening (London)
LONDON AEST EVENT Rd AUSTRALIANS
19:20 (Aug 8) 4:20 W Javelin Throw FinalKelsey Lee-Roberts 10th - 60.76m
19:30 (Aug 8) 4:30 W 200m Heats Riley Day 7th heat 1 (36th overall) - 23.77 (+0.5)
Ella Nelson 7th heat 3 (43rd overall) - 24.02 (+0.1)
19:35 (Aug 8) 4:35 M Pole Vault Final Kurtis Marschall 7th - 5.65m
20:35 (Aug 8) 5:35 W 400m Semi-Finals
20:40 (Aug 8) 5:40 W Shot Put Qual
21:10 (Aug 8) 6:10 M 3000m Steeplechase Final
21:35 (Aug 8) 6:35 M 800m Final
21:50 (Aug 8) 6:50 M 400m Final
DAY 6
Thursday August 10 (AEST)
Session 8 - Evening (London)
LONDON AEST EVENT Rd AUSTRALIANS
19:05 (Aug 9) 4:05 W 3000m Steeplechase Heats Genevieve LaCaze 3rd heat 3 (7th overall) - 9:27.53 Q SB
Victoria Mitchell 11th heat 2 (33rd overall) - 10:00.40
19:10 (Aug 9) 4:10 W Long Jump Qual Brooke Stratton 11th - 6.46m (-0.1) q
Naa Anang 22nd - 6.27m (-1.1)
19:20 (Aug 9) 4:20 M Hammer Throw Qual Group A
20:05 (Aug 9) 5:05 M 5000m Heats Patrick Tiernan 4th heat 2 (4th overall) - 13:22.52 Q
Morgan McDonald 7th heat 1 (20th overall) - 13:30.73
Sam McEntee 11th heat 1 (24th overall) - 13:31.58
20:25 (Aug 9) 5:25 W Shot Put Final
20:50 (Aug 9) 5:50 M Hammer throw Qual Group B
20:55 (Aug 9) 5:55 M 200m Semi-Finals
21:30 (Aug 9) 6:30 M 400m Hurdles Final
21:50 (Aug 9) 6:50 W 400m Final
DAY 7
Friday August 11 (AEST)
Session 9 - Evening (London)
LONDON AEST EVENT Rd AUSTRALIANS
18:30 (Aug 10) 3:30 W 5000m Heats Madeline Hills 10th heat 2 (19th overall) - 15:13.77
Eloise Wellings 15th heat 1 (27th overall) - 15:25.92
Heidi See 13th heat 2 (29th overall) - 15:38.86
19:05 (Aug 10) 4:05 M Javelin Throw Qual Group A Hamish Peacock 14th - 82.46m
19:10 (Aug 10) 4:10 W High Jump Qual Nicola McDermott NM
19:25 (Aug 10) 4:25 W 800m Heats Brittany McGowan 6th heat 3 (28th overall) - 2:02.25
Georgia Griffith 5th heat 5 (38th overall) - 2:03.54
Lora Storey 7th heat 2 (41st overall) - 2:07.17
20:20 (Aug 10) 5:20 M Triple Jump Final
20:25 (Aug 10) 5:25 M 1500m Heats Luke Mathews 1st heat 3 (1st overall) - 3:38.19 Q
Jordan Williamsz 6th heat 1 (29th overall) - 3:46.11 Q
Ryan Gregson 9th heat 2 (20th overall) - 3:43.28
20:35 (Aug 10) 5:35 M Javelin Throw Qual Group B
21:05 (Aug 10) 6:05 W 200m Semi-Finals
21:35 (Aug 10) 6:35 W 400m Hurdles Final
21:50 (Aug 10) 6:50 M 200m Final
DAY 8
Friday August 11 (AEST)
Session 10 - Morning (London)
LONDON AEST EVENT Rd AUSTRALIANS
10:00 19:00 M 100m Decathlon Cedric Dubler 11.06 (-0.8) - 847 points
10:10 19:10 W Discus Throw Qual Group A Taryn Gollshewsky 27th - 54.29m
10:45 19:45 W 100m Hurdles Heats Sally Pearson 1st heat 4 (3rd overall) - 12.72 (-0.6) Q
Michelle Jenneke 6th heat 3 (22nd overall) - 13.11 (-0.6) q
11:05 20:05 M Long Jump Decathlon Cedric Dubler 7.29m (+0.1) - 883 points
11:15 20:15 M High Jump Qual
11:35 20:35 W Discus Throw Qual Group B Dani Stevens 3rd - 65.56m Q
12:55 21:55 M Shot Put Decathlon Cedric Dubler 11.36m SB - 568 points
Saturday August 12 (AEST)
Session 11 - Evening (London)
LONDON AEST EVENT Rd AUSTRALIANS
17:00 (Aug 11) 2:00 M High Jump Decathlon Cedric Dubler 2.08m SB - 878 points
19:05 (Aug 11) 4:05 W 100m Hurdles Semi-Finals Sally Pearson 1st heat 1 (1st overall) - 12.53 (+0.5) Q
Michelle Jenneke th heat 2 (21st overall) - 13.25 (+0.5)
19:10 (Aug 11) 4:10 W Long Jump Final Brooke Stratton 6th - 6.67m (-0.9)
19:35 (Aug 11) 4:35 W 800m Semi-Finals
20:10 (Aug 11) 5:10 M 1500m Semi-Finals Jordan Williamsz 8th semi 2 (8th overall) - 3:38.93
Luke Mathews 7th semi 1 (18th overall) - 3:40.91
20:30 (Aug 11) 5:30 M Hammer Throw Final
20:45 (Aug 11) 5:45 M 400m Decathlon Cedric Dubler 48.31 SB - 894 points
Finishes Day 1 in 18th with 4070 points
21:25 (Aug 11) 6:25 W 3000m Steeplechase Final Genevieve LaCaze 12th - 9:26.25 SB
21:50 (Aug 11) 6:50 W 200m Final
DAY 9
Saturday August 12 (AEST)
Session 12 - Morning (London)
LONDON AEST EVENT Rd AUSTRALIANS
10:00 19:00 M 110m Hurdles Decathlon Cedric Dubler 14.92 (+0.4) - 859 points
10:35 19:35 W 4x100 Relay Heats
10:55 19:55 M 4x100m Relay Heats Trae Williams 7th heat 1 (12th overall) - 38.88 SB
Tom Gamble
Nick Andrews
Rohan Browning
Alex Hartmann
11:00 20:00 M Discus Throw Decathlon Group A Cedric Dubler 40.85m SB - 682 points
11:20 20:20 W 4x400m Relay Heats Anneliese Rubie 5th heat 1 (10th overall) - 3:28.02 SB
Ella Connolly
Lauren Wells
Morgan Mitchell
Ella Nelson
Jess Thornton

11:50 20:50 M 4x400 Relay Heats
12:20 21:20 M Discus Throw Decathlon Group B
14:15 23:15 M Pole Vault Decathlon Cedric Dubler 4.90m - 880 points
Sunday August 13 (AEST)
Session 13 - Evening (London)
LONDON AEST EVENT Rd AUSTRALIANS
17:30 (Aug 12) 2:30 M Javelin Throw Decathlon Group A Cedric Dubler 52.10m - 620 points
18:55 (Aug 12) 3:55 M Javelin Throw Decathlon Group B
19:05 (Aug 12) 4:05 W High Jump Final
20:05 (Aug 12) 5:05 W 100m Hurdles Final Sally Pearson GOLD - 12.59 (+0.1)
20:15 (Aug 12) 5:15 M Javelin Throw Final
20:20 (Aug 12) 5:20 M 5000m Final Patrick Tiernan 11th - 13:40.01
20:45 (Aug 12) 5:45 M 1500m Decathlon Cedric Dubler 4:50.31 - 617 points
Finishes the competition in 18th - 7728 points
21:30 (Aug 12) 6:30 W 4x100m Relay Final
21:50 (Aug 12) 6:50 M 4x100m Relay Final

DAY 10
Sunday August 13 (AEST)
Session 14 - Morning (London)
LONDON AEST EVENT Rd AUSTRALIANS
7:45 16:45 M&W 50km Race Walk Final
12:20 21:20 W 20km Race Walk Final Regan Lamble 22nd - 1:31:30
Beki Smith 38th - 1:35:31
Claire Tallent 43rd - 1:37:05
14:20 23:20 M 20km Race Walk Final Dane Bird-Smith 6th - 1:19:28 PB
Rhydian Cowley 56th - 1:30:40
Monday August 14 (AEST)
Session 15 - Evening (London)
LONDON AEST EVENT Rd AUSTRALIANS
19:00 (Aug 13) 4:00 M High Jump Final
19:10 (Aug 13) 4:10 W Discus Throw Final Dani Stevens SILVER - 69.64 Australian Record
19:35 (Aug 13) 4:35 W 5000m Final
20:10 (Aug 13) 5:10 W 800m Final
20:30 (Aug 13) 5:30 M 1500m Final
20:50 (Aug 13) 5:50 W 4x400m Relay Final
21:10 (Aug 13) 6:10 M 4x400m Relay Final

Athletics Australia
Athletics House
Level 2, 31 Aughtie Drive
Albert Park  VIC 3206

P +61 3 8646 4550
F +61 3 8646 4560
E athletics@athletics.org.au