Select State
Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH

2018 World u20 Championships

IAAF World Under 20 Championships
Tampere, Finland
10-15 July 2018

Australian team - 2018 IAAF World U20 Championships

WOMEN (31):
Event, athlete, state, (coach)

100m: Mia Gross VIC (Joe Gulli), Riley Day QLD (Donna Thomas)
200m: Mia Gross, Riley Day
400m: Ella Connolly QLD (Gary Patterson), Bendere Oboya NSW (Greg Smith)
800m: Carley Thomas NSW (Penny Gillies), Jemima Russell VIC (Peter Fortune)
1500m: Sarah Eckel SA (Adam Didyk), Abbey Caldwell VIC (Gavin Burren)
3,000m: Amelia Mazza-Downie VIC (Nic Bideau) Lara Crouch, QLD (Jayden Russ)
5,000m: Clio Ozanne-Jaques QLD (Ryan Vanhoy)
100m Hurdles: Lateisha Willis VIC (Peter Benifer), Samantha Johnson QLD (Mick Hooper)
400m Hurdles: Jarmillia Murphy-Knight QLD (Diane Sheppard), Annamaria Leszcynska ACT (Suzan Fulop)
3000m Steeple: Montanna McAvoy QLD (Jayden Russ), Brielle Erbacher QLD (Jody Erbacher)
Pole Vault: Lauren Hyde-Cooling WA (Paul Burgess)
Long Jump: Grace Brennan ACT (Philip Alchin)
Discus: Talosaga Kia QLD (Mick Moore)
Hammer: Louise Mendes VIC (Demetri Dionisopoulos), Caitlyn Hester QLD (Des Davis)
Javelin: Lara Ilievski WA (Grant Ward), Alexandra Roberts QLD (Ben Thompson)
Heptathlon: Camryn Newton-Smith QLD (Ralph Newton), Celeste Mucci VIC (Darren Clark)
10,000m Walk: Katie Hayward QLD (Steve Langley)
4 x 100m Relay: Mia Gross, Riley Day, Kristie Edwards NSW (Melinda Gainsford-Taylor), Nana Owusu-Afiyie VIC (Tony Marsh), Tamara Hotten QLD (Gary Patterson)
4 x 400m relay: Ella Connolly, Bendere Oboya, Carley Thomas, Cara Jardine QLD (Judith Jardine), Jemima Russell

MEN (26):

200m: Zane Branco QLD (Mick Hooper/ Bec Brice), Jara Konteh VIC (Steve Gaffney)
400m: Tyler Gunn NSW (Mick Zisti), Christian Davis VIC (Anula Costa)
800m: Lachlan Raper NSW (Ben Liddy), Archie Wallis VIC (Sean Whipp)
1500m: Jarryd Clifford VIC (Philo Saunders), Callum Davies QLD (Brian Chapman)
10,000m: Joshua Torley ACT (Paul Torley)
400m Hurdles: Harvey Murrant VIC (Joe Gulli)
Long Jump: Ben Scmidtchen QLD (Gary Bourne), Zane Branco
Shot Put: Alexander Kolesnikoff NSW (David Bruce/Allan Sadul), Aiden Harvey NSW (David Bruce)
Discus: Conor McLoughlin QLD (Grahame Pitt), Alexander Kolesnikoff
Hammer: James Joycey VIC (Bruce Joycey)
Javelin: Cameron McEntyre NSW (Angus McEntyre), Nash Lowis QLD (Leslye Muller)
Decathlon: Ashley Moloney QLD (Eric Brown), Gary Hassbroek VIC (Steve Cain)
10,000m Walk: Declan Tingay WA (Steven Tingay), Kyle Swan VIC (Brent Vallance)
4 x 100m Relay: Zane Branco, Tom Agnew ACT (Matthew Beckenham), Harrison Hunt SA (Dylan Hicks), Joshua Azzopardi NSW (Rob Marks), Jara Konteh
4 x 400m Relay: Tyler Gunn, Christian Davies, Jack Geary QLD (Daniel Williams), Adam Kopp WA (Brian Pozzi), Harvey Murrant


Athletics Australia
Athletics House
Level 2, 31 Aughtie Drive
Albert Park  VIC 3206

P +61 3 8646 4550
F +61 3 8646 4560
E athletics@athletics.org.au